На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2016 року № 627-р «Про затвердження плану заходів з проведення у 2016 році Всеукраїнського тижня права», листа заступника міністра освіти і науки України від 12.10.2016 року № 1/9-551 з 5 по 9 грудня 2016 року у Донецькому державному університеті управління проводився Тиждень права, організатором якого стали співробітники кафедри спеціально-правових дисциплін і Юридичної клініки «Феміда».

Відповідно до запланованих заходів 05 грудня 2016 р. відбулася правоосвітня лекція викладачів кафедри для учнів ЗОШ № 4 м. Маріуполя з питань реалізації і захисту прав людини, профілактики підліткової злочинності, попередження шкідливих звичок. Учні мали можливість дізнатися про основні права та свободи, які належать кожному, не залежно від життєвої ситуації. Під час обговорення акцент було зроблено на свободі від катувань, правах на життя, приватну власність та справедливий суд.

6 грудня 2016 року проводилися виховні години для учнів шкіл Кальміуського р-ну м. Маріуполя та студентів-правознавців ДонДУУ на тему: «Права однакові для всіх». Під час заходу учні та студенти були поінформовані про їх права та обов’язки, про адміністративну та кримінальну відповідальність неповнолітніх, ознайомилися з основними правами і свободами людини та громадянина, усвідомили необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод, і виконання обов’язків. Були розставлені вдалі акценти на основоположних правах та свободах людини, що закріплені нормами міжнародного права та Конституцією України, та разом із присутніми обговорила питання конституційного механізму реалізації прав та свобод людини і громадянина в Україні. Студенти не тільки зацікавлено слухали, а й приймали активну участь в обговореннях, які стосуються теми заняття. Викладачем було висвітлено у формі презентацій всі проблемні питання, що сприяло підвищенню правової культури юристів.

7 грудня 2016 року студентами-клініцистами за участі викладачів кафедри спеціально-правових дисциплін були проведені юридичні консультації. Питання, з якими люди звернулися за допомогою стосувалися цивільного, сімейного, трудового законодавства. Питання спадкового права та оформлення спадщини, встановлення опіки та піклування, виплати заборгованості із заробітної плати – на всі ці питання були надані кваліфіковані ґрунтовні відповіді та роз’яснення норм чинного законодавства з цих питань. Тож всі, хто мав бажання, могли скористатися послугами фахівця, самостійно ознайомитися з літературою і ніхто не залишився без кваліфікованої допомоги.

08 грудня 2016 року у ДонДУУ було проведено засідання круглого столу на тему «Реформи в Україні: підсумки, проблеми та перспективи». Права людини та механізм їх реалізації. Крім представників ДонДУУ учасниками зустрічі стали також представники благодійного фонду «Право на захист», співробітники Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, фахівці Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, а також студенти інших вищих навчальних закладів, практикуючі юристи.

Студенти виступили з доповідями за найбільш актуальними та найбільш популяризованими сьогодні реформами в країні. Зокрема, у програмі круглого столу були доповіді за темами: «Роль реформ та децентралізації влади сучасної України в правовому захисті місцевих громад», «Інноваційні аспекти судової реформи в Україні», «Реформа у сфері освіти в Україні. Формула нової школи майбутнього», «Антикорупційна реформа: боротьба з корупцією в Україні», «П’ять найважливіших змін в медичній реформі в Україні», «Особливості адміністративної відповідальності військовослужбовців» тощо. Завершився круглий стіл обговоренням найбільш цікавих аспектів доповідей та перспектив розвитку законодавства.

Становлення громадянського суспільства і правової держави в Україні можливе за активної та дієвої участі українського правництва. Кожен правник особисто, кожна правнича державна чи приватна інституція здатна своїм практичним внеском сприяти цьому становленню. Слугуючи суспільству, правник водночас заслуговує авторитет і довіру юридичній професії, зміцнює повагу до права. Підтримка заходу з боку громадських і державних організацій, зокрема ДонДУУ, в різних формах сприятиме утвердженню позитивного образу права в Україні.

Автор: Калініна І.В.