З 8 по 12 листопада згуртована група викладачів та студентів Донецького державного університету управління та Донецького державного університету внутрішніх справ відвідали з навчальним візитом Університет Генуї (Італія) в рамках реалізації проєкту «Відкритий освітній простір для студентів і громади».

Програма візиту була поміркована та насичена зустрічами з італійськими професорами – дослідниками тематики, яка складає науковий інтерес представників українських університетів-учасників проєкту.

Так, доцент Никифоренко Наталя відмітила, що для викладачів магістерської ОП «Врегулювання конфліктів і медіація» надзвичайно корисною була зустріч з професоркою Марою Мореллі, яка поділилась практичним досвідом запровадження медіації за принципом «рівний рівному» в університетському середовищі та в громаді на прикладі навчальних курсів Університету Генуї – «Медіаційні процеси в багатомовних спільнотах» та «Медіація в громаді в складних соціальних умовах», а також – на прикладі діяльності Школи активних досліджень в громадському посередництві та Міжнародної літньої школи громадського посередництва, поточного проєкту Erasmus+ «Cooperatively Transmediate». 

Особливу цінність мав запропонований Марою Мореллі розгляд медіації з позицій соціокультурного підходу, з акцентом на його міждисциплінарності – поєднанні методик з психології, соціології, прикладної лінгвістики, антропології, права, педагогіки тощо, й інтеграції в практику посередництва інструментів «польових досліджень» (active research).

Микола Чаплик, завідувач соціологічної науково-дослідної лабораторії ДонДУУ, із захопленням відзначив корисність робочого візиту для подальшого професійного та особистісного розвитку завдяки отриманій інформації щодо нових підходів у викладанні, які закладено у глобальні компетентності (емпатія, активне слухання та інш).

Важливість інформації з проблематики конфліктології та медіації важко переоцінити у подальшому викладанні означених дисциплін.

Було приємно усвідомити спільність підходів, яких дотримуються італійські (і в цілому західні) та українські науковці, викладачі та практики з даної проблематики, що підтверджує спільний рух у правильному напрямку
— Чаплик М.М., доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін ДонДУУ

Колаборація та обмін досвідом з італійськими партнерами щодо реалізації Проєкту «Відкритий освітній простір для студентів і громади» надав можливість визначити кращі аспекти діяльності щодо розвитку освітніх просторів та студентського самоврядування, наочно представив особливості роботи Центрів третього віку. 

"Старість – це не час для депресій, це – час для подорожей" – саме така теза виявилась найцікавішою для  волонтера Центру "Університет третього віку ДонДУУ", студента Панга Геннадія під час лекції  "Старіння та туризм" (проф. Г. Аморетті)

Студенти-лідери молодіжного середовища університетів були вражені саме атмосферою одного з найстаріших університетів Італії. 

 «Особисто для мене подорож до Італії та візит до університету Генуї стали неймовірною можливістю познайомитися з культурою, та традиціями Італії, перейняти досвід європейського університету з багатою історією. Дуже вразила неймовірна архітектура Італії, ми мали можливість відвідати декілька міст, кожне з яких залишило виключно приємні спогади та емоції. Досвідом та отриманими знаннями ми будемо з радістю ділитися в Україні. До того ж, тепер плани стосовно власного майбутнього та нашої країни стали більш конкретними, адже тепер є свідомість щодо подальших прагнень. Далі буде!»
— Золотухін Павло, студент  

Лекції Мауро Мільявакка «Нерівність та соціальна політика» та Діани Спулбер «Глобальні компетенції» викликали жваві дискусії та виявили вектори подальшого спільного наукового розвитку, адже в глобалізованому світі саме інтернаціоналізація науки та освіти має стати ключової конкурентною перевагою університетів та професури. Це в свою чергу дозволить формувати активний цілеспрямований студентський осередок.

 «Для мене, як представника студентського самоврядування візит до Університету Генуї був надзвичайно корисним з точки зору отримання нового та унікального досвіду щодо того, як працює університет, чим живуть його студенти та наскільки важливо володіти глобальними компетенціями, щоб бути привабливим для роботодавців не тільки в Україні, а й і у світі. Подібні подорожі дуже мотивують переймати успішний досвід партнерів та впроваджувати його в своєму середовищі, тому я дуже вдячний організаторам цього візиту за таку чудову можливість».
— Максим Горобій, студент

Родзинкою візиту проєктної групи стало відвідування заснованого професором Антоніо Скарпа музею Етно-медицини, що належить до кафедри ЮНЕСКО «Антропологія здоров’я. Біосфера та цілющі системи».

Гідом по зібраним зі всього світу експонатам, представленим в музеї, став професор Антоніо Гуерчі, який розповів про еволюцію підходів та етнічні відмінності систем лікування.

Спостереження трансформації поглядів суспільства на методи та засоби лікування в залежності від етнічної, соціальної приналежності, розвитку цивілізації та осмислення значущості релігії та природи речей породило жваву дискусію у членів проєктної групи та працівників музею.

 

 «Університет Генуї є одним з найстаріших в Європі. Неймовірне щастя пересічній людині навчатися в аудиторіях, де сотні попередніх поколінь студентів мріяли про майбутнє. Тут панує її Величність Наука.

Прогулянка по Генуї - це подорож в сучасне минуле, де на тебе чекає Христофор Колумб та Ніколо Паганіні. Унікальна і неповторна архітектура міста, шум морського прибою, вогні нічного міста, сотні сімейних ресторанчиків, де кожний стіл накритий білосніжною скатертиною, аромат кав'ярень та кондитерських з неймовірно запашною кавою та смачними десертами - це справжнє задоволення для душі після насиченого робочого дня. Культура у кожній дрібниці, гостинність, ввічливість. Елегантність у рухах, вбранні, спілкуванні. Якщо буття визначає свідомість, Генуя - це місто, де живуть щасливі люди!»
— Евеліна Рябченко, начальник відділу міжнародних зв’язків  ДДУВС

 

Нагадаємо, що проєкт EduSpace спрямований на розвиток в тому числі громади міста Марії, тому, цікавини та досвід, імпортовані проєктною групою в Україну, знайдуть своє місце вже в поточному році. Слідкуйте за новинами проєкту